فناوریهای جدید

 

بزرگترین چتر در مدینه ساخته شد.

حتما در باره چترهای بزرگ نصب شده در شهر مدینه اطلاع دارید. خیلی از ایرانیها که برای مراسم حج به کشور عربستان تشریف برده اند حتما این سازه را مشاهده نموده اند. در این مقاله قصد داریم توضیحات مختصری در مورد این سازه بدهیم.

در سالهای گذشته بعلت اینکه مراسم ایام حج در فصل پاییز و زمستان برگزار می گردید توجه آنچنانی به موضوع گرما و آفتاب نمی گردید. در سالهای اخیر که مراسم بخاطر تقویم قمری وارد فصل گرم سال گردیده است. بهمین علت برای جلوگیری از تابش بیش اندازه نور خورشید به زائران و رفاه حال آنان تصمیم به ساخت سایبان در محوطه مسجد نبی در مدینه گرفته می شود.

این سازه توسط دولت عربستان سعودی به شرکت آلمانی SL-RASCH داده شد. شرکت SL-RASCH یکی از نوع آور ترین و خلاق ترین شرکتها در زمینه معماری سازه های سبک , قابل تبدیل و سازه خاص می باشد. خواسته دولت عربستان سعودی ایجاد سایبان با قابلیت جمع شدن در زمانی که هوا مناسب بود بصورتی که توانایی تحمل بادهای شدید را داشته باشد و در عین حال رنگ پارچه دارای دوام بالا و مقاوم در مقابل نور خورشید باشد و درضمن با شرایط اقلیمی و معماری شهر مدینه سازگار باشد. در خصوص طراحی پارچه با قابلیتهای لازم این کار به شرکت معماری SEFAR محول گردید. شرکت SEFAR یک شرکت آمریکایی می باشد که در تولید انواع پارچه با قابلیتهای متعدد در صنایع مختلف شهرت جهانی دارد. 

بعداز طراحی های مختلف, محاسبات باد و مقاومتی سازه و پارچه و نهایی شدن طرح کار نصب و راه اندازی این سازه ها به شرکت ژاپنی Taiyo Kogyo واگذار گردید.

این طرح در سال ۲۰۱۰ به پایان رسید و تعداد ۲۴۰ دستگاه چتر در محوطه مسجد نبی مدینه نصب گردید. ارتفاع این چترها ۱۵ متر می باشد و در حالتی که باز می گردد طول بازوی آن در هر طرف ۲۵ متر می باشد. زمانی که زائران در زیر سایه این سازه قرار می گیرند دمایی که احساس می کنند تقریبا ۸ درجه از فضا اطراف خنک تر می باشد.

 95e9c18cf8cf1a85a9ab52e980bd5e54Pedestrian_View_of_Retractable_Umbrellas

نوشتن دیدگاه